Ayşe Kulin imza Günü 26 Eylül’de Bursa Nilüfer Ezgi Kitabevi’nde
Ayşe Kulin imza Günü 26 Eylül’de Bursa Nilüfer Ezgi Kitabevi’nde

Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü’nden 1961 yılında mezun oldu. 1962-1964 yılları arasında London Schools of Economics’de sosyoloji eğitimi aldı.

1964 yazında yüksek eğitimini tamamlayamadan yurda döndü.

1978 yılından itibaren Cumhuriyet, Güneş ve Dünya gazetelerinde muhabirlik, çeşitli dergilerde yazarlık ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Uzun yıllar halkla ilişkiler uzmanı, televizyon, reklam ve sinema filmlerinde sahne yapımcısı, sanat yönetmeni ve senarist olarak çalıştı.

1984’te yayınlanan GÜNEŞE DÖN YÜZÜNÜ adlı ilk kitabındaki GÜLİZAR öyküsü, kendi tarafından senaryolaştırılarak KIRIK BEBEK adıyla film yapıldı ve film KÜLTÜR BAKANLIĞI ÖDÜLÜ’ne değer bulundu.

1989 yılında AYAŞLI İLE KİRACILARI adlı dizideki çalışmasıyla TİYATRO ve TELEVİZYON YAZARLARI DERNEĞİ’nin EN İYİ SANAT YÖNETMENİ ÖDÜLÜ’nü kazandı.

FOTO SABAH RESİMLERİ adlı öyküsü 1996 yılının HALDUN TANER ÖYKÜ ödülünü kazandı.

Çeşitli kurumlar ve üniversitelerce, yılın en iyi kitabı seçilen, BİR TATLI HUZUR, ADI AYLİN, FÜREYA, TÜRKAN/ TEK VE TEK BAŞINA adını taşıyan üç biyografisi, SEVDALİNKA, KÖPRÜ, NEFES NEFESE, VEDA ve UMUT isimli gerçek olaylara dayanan belgesel nitelikli altı romanı, HAYAT ve HÜZÜN adlı iki otobiyografik eseri, GECE SESLERİ, BİR GÜN ve GİZLİ ANLARIN YOLCUSU isimli üç kurgu romanı , GÜNEŞE DÖN YÜZÜNÜ, FOTO SABAH RESİMLERİ, GENİŞ ZAMANLAR ve BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ  isimli dört öykü kitabı, İÇİMDE KIZIL BİR GÜL GİBİ, HAYAT ve HÜZÜN isimli üç anı, BABAMA isimli bir şiir kitabı ve SİT NENENİN MASALLARI adlı bir masal kitabı vardır.

2004 Yılında, ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ ve TURKCELL için yazdığı KARDELENLER adlı çalışmasının telif gelirlerini , TÜRKAN özel baskısının ve TÜRKAN adlı tiyatro oyununun gişe gelirlerini ÇAĞDAŞ TÜRKİYE’NİN ÇAĞDAŞ KIZLARI projesine, SİT NENENİN MASALLARI’nin gelirini UNICEF’in ana okulu projesine bağışlamıştır. SEVDALİNKA’nın  Bosna Hersek’teki satışının telif geliri, Bosna’da savaş kurbanı çocukların barındığı bir kuruma, AYLİN’in geliri ise Bosna’da bir çocuk evine bağışlanmıştır.

Eserleri Çinceden Portekizceye kadar 22 dile çevrilmiştir. BİR GÜN Almanya’da 2009 yılında radyofonik piyes olarak sunulmuştur.

GENİŞ ZAMANLAR adlı öyküsüi KÖPRÜ, GECE SESLERİ ve TÜRKAN adlı romanları televizyon dizileri olarak yayınlanmıştır. TÜRKAN tiyatro eseri olarak da sahnelenmiştir.

VEDA romanı 2013 yılında televizyon dizisi olarak girecektir.

2008 yılında VEDA, YAZARLAR BİRLİĞİ tarafından NEFES NEFESE ise EUROPEAN COUNCIL OF JEWISH COMMUNITIES tarafından yılın en romanları seçilmiştir.

Uluslararası bir edebiyat ödülü olan DUBLIN IMPAC ÖDÜLÜ’NE 2011 yılında VEDA romanı ile aday gösterilmiştir. Aynı yıl HAYAT ve HÜZÜN adlı anı kitapları ESKADER’in Yılın En İyi Hatıra Kitabı Ödülü’ne değer görülmüştür.

Ayşe Kulin, 2007 yılından beri UNICEF’in İYİ NİYET ELÇİSİ’dir.

Yer: Ezgi Kitabevi (Kristal Çarşı, Bursa Nilüfer Metro İstasyonu Çıkışı)
Tarih: 26 Eylül 2013, Perşembe
Saat: 16.00 – 19.00
Tel:0 224 247 08 06 – 0 224 220 96 97


Bu yazı 1745 kez okundu
25 Eylül 2013 Çar 00:59 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık