Bu Daha Başlangıç – Direniş Sergisi 30 Mayıs’ta Bursa Nilüfer’de
Bu Daha Başlangıç – Direniş Sergisi 30 Mayıs’ta Bursa Nilüfer’de

Yakın tarihin en önemli hareketlerinden biri olarak tarihe geçen Gezi olayları birinci yıldönümünde bir fotoğraf sergisiyle Bursa’ya taşınıyor. Gezi olaylarının simgelerinden biri haline gelen “Gitarcı” ve “Toma” karelerine imza atan Kemal Aslan’ın fotoğraflarından oluşan sergi Bursa Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi’nde açılacak.
 
“Sanat Kenti Nilüfer” önemli bir organizasyona daha ev sahipliği yapacak. Son dönemin en önemli hareketi olarak tarihe geçen, etkileri halen devam eden Gezi Olayları, fotoğraflarla kamuoyuna anlatılıyor. “Gitarcı” ve “Toma” fotoğraflarıyla tanınan Kemal Aslan’ın fotoğrafları, Attila Durak’ın küratörlüğü, Ayşegül Özmen’in tasarımlarıyla “Bu Daha Başlangıç / Direniş Sergisi” nde buluşuyor. Dünyada da yankı bulan Taksim Gezi Parkı protestolarının kalbinden çektiği her bir kare fotoğrafla “polis devleti” imajının şiddetini ortaya koyan Kemal Aslan, fotoğraflarını yarınlara belge olarak aktarıyor. Gezide kaybedilen tüm insanların anısı ve “Direniş” e bir saygı duruşu olarak tanımlanan, farklı ses, görüntü, grafiti, görsel yerleştirmelerle desteklenen sergi, 30 Mayıs 2014 Cuma günü saat 19:30’da, Bursa Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi’nde açılıyor.
 
“Bu Daha Başlangıç-Direniş Sergisi” Nilüfer Belediyesi ev sahipliğinde, kültürel ve toplumsal değişikliklere ön ayak olmada sanatın gücüne odaklanma noktasından hareketle; barış, kardeşlik, adalet, sevgi, saygı, dayanışma, eşitlik, özgürlük, yaşam hakkı ve onuru için hayatını kaybedenler anısına düzenleniyor. Aynı zamanda demokrasi uğruna mücadele verenlere bir saygı duruşu olarak anlam taşıyan serginin kapıları iki ay boyunca açık olacak.


Bu yazı 1265 kez okundu
26 Mayıs 2014 Pts 03:29 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık