Cumhuriyetimizin 92. yılında ‘Ekim Geçidi 14’
Cumhuriyetimizin 92. yılında ‘Ekim Geçidi 14’

“Ekim Geçidi 14” sergilerimiz tarihte emperyalizme karşı kazanılmış ilk kurtuluş savaşının sonucunda dünyaya gelen Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun doksan ikinci yılında birçok ilimizde gerçekleşiyor. Yirmi yıl vatan hasreti çektikten sonra ülkeme döner dönmez başlatmış olduğum bu projemle ATATÜRK’ün bizlere armağan ettiği Cumhuriyetimize saygıyı temel aldım.
 
1983 yılında Cumhuriyetimizin 60. yıl kutlamaları çerçevesinde Türk sanatçılarının yabancı ülkelerde doğru olarak temsil edilmeyişleri projemin başlangıç noktası olmuştur.
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ”Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür. Kültür; okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak, düşünmek, anlama yeteneğini eğitmektir.”
 
”Sanat” ise ülkelerin kültürlerinin aynasıdır. 1923 yılından bu yana Cumhuriyet kültür devrimi diğer devrimler gibi her neslin bilincinde yayılarak alt yapıdaki dönüşümleri toplumların üst yapısına yansıtmıştır.

Gelenekselleşen Ekim Geçidi sergilerimiz her dalda ve her türlü sanatçılarılarımızın katılımıyla açıldıkları illerde sanat şölenine dönüşmüştür. Birçok illerimiz de bu sergilerimizi ve sanatçıların yaratıcı yapıtlarını kataloglarla da bizden sonraki kuşaklar için belgelendirmektedirler.
 
Hepimizin duyarlı olduğu şu hassas günlerden geçerken EKİM GEÇİDİ sergilerimizin övüncünü, benim bugüne dek yanımda duran sanatçı arkadaşlarımla ve açtığımızın illerin sergi sorumlularıyla paylaşıyor, BURSA sergi sorumlumuz, ki kendisi yıllardır hiç sıkıntısız Ekim Geçidi sergilerimizi başarıyla yapan sanatçı arkadaşım AYFER DEMİRCİOĞLU ile de özellikle paylaşmak istiyorum. Cumhuriyetimizin 92. yılı hepimize hayırlı, uğurlu ve sanatsal aydınlanmalarla barış ve sevgi dolu olsun.
 
EKİM GEÇİDİ sergilerimizin, başka illerimizin de katılımıyla daha da büyüyerek ve güçlenerek dünyayı dolaşacağına ve bu sanat etkinliğimizin Türkiye’nin çağdaş sanatını yurtiçinde ve yurtdışında kredisini yükselten bir olguya kavuşturacağına inanıyorum.
 
Yetmiş sanatçının, eserleriyle can vereceği sergi 20 Ekim 2015 tarihinde Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açılacak.
 
Gülsün Erbil
Ressam
Ekim , 2015


Bu yazı 752 kez okundu
18 Ekim 2015 Paz 05:26 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık