Deli Ayten “Bir Deli Aşk Hikayesi” adlı oyun 5 Ocak’ta Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde
Deli Ayten “Bir Deli Aşk Hikayesi” adlı oyun 5 Ocak’ta Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde

Bursa’nın önemli simgelerinden biri olan ve ‘deli’ namıyla anılan Ayten Şenaşık’ın yaşamı, ‘Bir Deli Aşk Hikayesi’ adlı oyunla sahneye taşındı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa Kültür Sanat Derneği (BKSD) tarafından tiyatroya uyarlanan Ayten Şenaşık’ın hayatının anlatıldığı ‘Ayten: Bir Deli Aşk Hikayesi’ adlı oyun 5 Ocak’ta Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde sahne alıyor. Oyuncu Arda Mat’ın yazdığı, tiyatro sanatçısı Celal Bıyıklı’nın yönettiği Bursa Kültür Sanat Derneği oyuncularının rol aldığı oyunun müziklerini Şenaşık’ın kardeşi, bestekâr Bayram Şenpınar hazırladı.

Deli Ayten (Ayten Şenaşık) Kimdir?
1953 yılında fakir bir Roman ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Ayten çok ufak yaşta Cümbüş Hasan’a aşık olur. Hasan istese de annesi Ayten’in Cümbüş Hasan ile evlenmesine izin vermez. Alkoliktir Hasan. Altı yıl aşık kalırlar birbirlerine. Altı yıl sonra Ayten’in annesi rıza verir evlenmelerine. Ayten ile Hasan bir buçuk yıl evli kalırlar. Ama dönem 1950’ler, global kriz var. Hasan iş bulamaz, yine meyhaneye gitmeye başlar. Çok ayrılıp barışırlar ama bir gün Hasan meyhanede ölüverince Ayten delirir. Ayten, Hasan öldükten sonra Bursa sokaklarında beyaz elbisesi, Hasan’ın ona hediye ettiği çantalar ile Hasan’ın cümbüşü ve davuluyla gezmeye başlıyor. Kapalıçarşı ve Uzunçarşı esnafı Ayten’i hem seviyor hem de birazcık korkuyor. Çünkü kızdığı zaman çantasında taşıdığı taşlarla indiriveriyor camı Ayten. Kimse de bir şey diyemiyor.

Cümbüş Hasan’ın kendisine hediye ettiği eşyalarla Bursa çarşılarında dolaşan ve iyice halka mal olan Deli Ayten, 12 Mart 1992 günü Kızyakup Mahallesi’ndeki evinde ölü bulunmuştur.

Yer: Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Orhangazi Salonu
Tarih: 5 Ocak 2014 Pazar
Saat: 1. gösterim 15.30 –  2.gösterim 20.00
Bilet Fiyatı: 10 TL – 15 TL – 20 TL
Bilgi için Tel: 0 224 223 00 98

Bilet Satış Noktaları :
Bursa Kültür ve Sanat Derneği
Gönül Kahvesi (Fsm Bulvarı)
Bursa Kültür A.Ş.
BKM Kitap


Bu yazı 1920 kez okundu
25 Aralık 2013 Çar 16:51 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık