Kayhan Kalhor & Erdal Erzincan 12 Kasım’da Uğur Mumcu Sahnesi’nde
Kayhan Kalhor & Erdal Erzincan 12 Kasım’da Uğur Mumcu Sahnesi’nde

Anadolu Ezgileri Nilüfer’de…
Grammy ödüllerine 3 kez aday gösterilen İran’lı büyük usta “Kayhan Kalhor” ve kendi jenerasyonunun en saygıdeğer halk müziği sanatçılarından “Erdal Erzincan”, 12 Kasım Pazartesi akşamı Bursa Uğur Mumcu Sahnesi’nde buluşuyor! Bu konser kendi kültürlerinin Acem(İran)ve Anadolu(Türkiye)geleneksel müziğiyle yoğurulmuş iki usta sanatçıyı bir araya getiriyor.

Kürt asıllı İran vatandaşı Kayhan Kalhor, kamança ustası, besteci ve klasik Fars müziği ustasıdır. Yedi yaşındayken müzik çalışmalarına başlamış; on üç yaşında İran Ulusal Radyo ve Televizyon Orkestrası’nda yer almıştır.

20 yaşındayken Muhammed Rıza Lütfi’nin yanında çalışmaya başlayan Kayhan Kalhor, sonraki dönemde klasik müzik öğrenmek için Roma ve Ottawa’ya gitmiştir. Müzikteki yöresel farklılıkları daha iyi görebilmek amacıyla, İran’ın bir çok bölgesine düzenlediği geziler, Kayhan Kalhor’un müzikalitesini fazlasıyla etkilemiştir. Kalhor, New York Philharmonic ve Orchestre National de Lyon gibi dünyaca ünlü orkestralarla birlikte sahne almış, “Faryad”, “Without You” ve “The Rain” isimli çalışmalarıyla Grammy’e aday gösterilmiştir. İran’ın sınırlarını aşan bu başarılarının yanında Mohammed Reza Shajarian ve Shahram Nazeri gibi İran müziğinin dev isimleriyle çalabilme ve onlara beste yapabilme başarısını da sergileyen Kayhan Kalhor, 2006 yılında Erdal Erzincan ile memleket sınırlarının dışında yeni bir müzik yolculuğu olan ”The Wind” albümüyle çalışmalarını sürdürmüştür. 2009 yılında Amerikalı Brooklyn Rider adlı yaylı çalgılar dörtlüsüyle kaydettiği “Silent City” adlı albüm, dünya çapında büyük ilgiyle karşılanmıştır.

1971 yılında Erzurum’da doğan Erdal Erzincan, Türk Halk Müziği sanatçısıdır. 1994 yılında hazırladığı “Töre” isimli ilk solo albümünden sonra; “Garip”, “Gurbet Yollarında”, “Anadolu” ve “Al Mendil” isimli solo albümlerini çıkarmıştır. Tolga Sağ ve İsmail Özden ile birlikte “Türküler Sevdamız”; Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik ile birlikte “Türküler Sevdamız 2”; Tolga Sağ, Yılmaz Çelik ve Muharrem Temiz ile birlikte de “Türküler Sevdamız 3” isimli albümlerini hazırlamıştır. 2006 Temmuz’unda “Kervan” isimli solo albümünü çıkarmıştır. 1996’da Almanya Cumhurbaşkanı Roman Herzog’un desteğiyle, Arif Sağ ve Erol Parlak ile birlikte Betin Güneş yönetimindeki Köln Filarmoni Orkestrası’yla bir konser vermiştir. Bu konserin repertuvarı daha sonra “Concerto for Baglama” adıyla albüm olarak piyasaya çıkmıştır.

Yer:Nilüfer Belediyesi, Uğur Mumcu Sahnesi (Basın Kültür Sarayı- Ataevler)
Tarih: 12 Kasım 2012, Pazartesi
Saat: 20:00
Bilet Fiyatları: Tam 10TL  İndirimli 7.50TL


Bu yazı 1147 kez okundu
2 Kasım 2012 Cum 01:55 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık