Luxus Orient Blues 1 Şubat’ta Bursa Kat 3 Ataevler’de
Luxus Orient Blues 1 Şubat’ta Bursa Kat 3 Ataevler’de

Luxus, 2005 yılı Şubat ayında spontane bir şekilde oluşmuş, aynı ay ilk sahne performanslarını gerçekleştirerek müzik dünyasına adım atmış bir grup. Başlarda keman, akordeon, akustik gitar ve perküsyon çalan dört kişi varken; zamanla klarnet, davul ve bas gitarın katılımıyla şimdiki sound’un gövdesi oluşturuluyor. Son olarak trombon’un katılmasıyla Luxus, başından beri tasarladığı haline ulaşmış oluyor.Tüm bu biçim değişiklikleri içinde Luxus, ne yapmak istediği konusunda hiçbir şekilde sapma yaşamadı. Bunu şöyle özetleyebiliriz: İnsanlara, onlara tanıdık gelen envai çeşit ses malzemesinin kendimize özgü kombinasyonlarını sunmak. Bunlar arasındaki köprüleri olabildiğince sağlam kurarak kesintisiz, “hipnotik” bir eğlence biçimi oluşturmak. Biz buna “Oriental Blues” diyoruz. Ancak daha ziyade bir ‘ruh durumu’ ifadesi olarak kullanılan bu kavramın dışında Luxus genel olarak ‘Dünya Müziği’ başlığı altında da değerlendirilebilir.

Bu anlamda ‘Paris Combo’, ‘Gogol Bordello’, ‘Firewater’, ‘Oi va voi’ gibi gruplarla aynı kökten gelir.Luxus en başından beri önceliğine ‘sahne’yi koydu; orada olan biteni interaktif bir eylemlilik hâli olarak algıladı ve yaşadı, her zaman için ‘sahne’yi arzuladı. Bu yüzdendir ki geçen yıllar içinde, muadili olan grupların çok üstünde bir konser sayısına ulaştı. İstanbul’daki onlarca mekânın dışında Muğla’dan Artvin’e, Çanakkale’den Diyarbakır’a onlarca şehirde binlerce insanla buluştu. Avusturya ve Almanya’da konserler yaptı. 2011 Berlin Film Festivali’nde Türkiye grubu olarak sahne aldı.Bütün bu süreçte grup, kendi şarkılarını yazmayı da ihmal etmedi. Bu şarkıların bir ‘proje tutarlılığı’ arz etmesiyle birlikte ‘albüm yapmak’ kaçınılmaz hâle geldi.Luxus’un ilk albümü “Acayip Şeyler”, 2008 yılı Ekim ayında piyasaya çıktı. Bu albümde Luxus besteleri dışında her Luxus sahnesinin vazgeçilmezleri; ‘Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş’ ve ‘Yuvasız Kuş’ cover’ları da yer aldı.

Bestesi gruba ait olan ‘Acayip Şeyler’ ve ‘Zonk’ gibi şarkılar, özellikle Anadolu’da önemli bir hayran kitlesi edindiler.Grubun ikinci albümü “Bi’ Lareya” ise, 2011 Ekim’inde raflardaki yerini aldı. İlkine göre daha ‘konsept’ bir çalışma olan “Bi’ Lareya”da Luxus’un, daha olgunlaşmış bir sound anlayışına eriştiği de görüldü. Özellikle ‘Felek’, ‘Romantizma’ ve ‘Bir kadeh daha ver’, dikkat çeken şarkılar oldular.Luxus, 2009 tarihli sinema filmi “Kolpaçino”nun sound-track’i için bir şarkı kaydederek, film müzikleri dünyasına da adımını atmış oldu. Bu albüm, ‘Sony Music’ etiketiyle bu yılın Ocak ayında yayımlandı.

Ayrıca epey bir gişe başarısı yakalayan 2011 tarihli “İncir Reçeli” filminde de, ilk Luxus albümünün çıkış şarkısı “Acayip Şeyler” yer alıyor.Luxus şu sıralar, yeni albümüyle ilgili geniş çaplı bir turnenin hazırlıklarını yapıyor.

Yer: Bursa Kat 3 Magazin Outlet, Ataevler
Tarih: 1 Şubat 2013, Cuma
Saat: 23:00
Bilet Fiyatı:  25 TL


Bu yazı 1314 kez okundu
27 Ocak 2013 Paz 07:16 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık