Mor ve Ötesi konseri 11 Haziran’da Bursa Nilüfer’de
Mor ve Ötesi konseri 11 Haziran’da Bursa Nilüfer’de

Mor ve Ötesi 1995 yılının ocak ayında kuruldu. Kendi bestelerinden oluşan ilk albümü Şehir, 1996 haziranında çıktı. Bırak Zaman Aksın adlı ikinci Albüm 1999’un mart ayında yayımlandı. 2000 yılının başlarında, mor ve ötesi üçüncü albümünün kayıtlarına girmeden önceki en önemli performansını 9 Aralık’ta İstanbul’da Placebo’nun ön grubu olarak gerçekleştirdi.

2002’nin nisan ayında mor ve ötesi altı şehri kapsayan ilk Türkiye turnesine çıktı. 2 Temmuz 2002’de İstanbul’da yapılan H2000 festivalinde mor ve ötesi o döneme kadarki en başarılı konserlerinden birini verdi. Çeşitli basın ve yayın organlarınca görsel-işitsel yapısı büyük övgü alan bu performansa yaklaşık beş bin kişi tanıklık etti. 2003 yılında mor ve ötesi’nin bestelediği ve Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle seslendirdiği “Savaşa Hiç Gerek Yok” adlı şarkı, savaş karşıtı hareketin marşlarından biri oldu ve Ankara’da yüz bin kişiyle birlikte söylendi.

2004 yılının nisan ayı sonunda Dünya Yalan Söylüyor albümü yayımlandı. Albümden çıkan ilk single “Cambaz” radyo ve televizyonlarda büyük ses getirirken, Mustafa Hakkında Herşey filminde de yer alan “Bir Derdim Var” adlı parça, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En İyi Film Şarkısı’ seçilerek Altın Portakal ödülünü aldı ve hem dinleyiciler hem de müzik otoriteleri tarafından yılın şarkısı olarak değerlendirildi. Çeyrek milyonluk bir satış yakalayan Dünya Yalan Söylüyor, yayımlanışından iki buçuk yıl sonra Blue Jean dergisi tarafından ‘Tüm Zamanların En İyi Türkçe Rock Albümü’, Billboard dergisi tarafından da ‘Son On Yılın En İyi İkinci Türkçe Rock Albümü’ seçilecekti. Bu başarıyı, oldukça yoğun ve kapsamlı bir konser ve turne trafiğiyle destekleyen grup, müziğini yurt çapında büyük kitlelerle paylaşma şansı buldu. Büyük Düşler albümü 9 Mayıs 2006’da çıktı. Albümün çıktığı gün kapsamlı bir Türkiye turnesine başlayan grup, yaz aylarını yüksek profilli birkaç İstanbul konseri ile geçirdi. Bu konserler arasında haziran ayında Morrissey ile yapılan One Love Festival ile, Bauhaus grubunun efsanevi solisti Peter Murphy’nin misafir olarak katıldığı Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’ndaki iki buçuk saatlik performansı unutulmayacak konserler olarak öne çıktı. Albüm yıl sonunda RollingStone ve Blue Jean dergileri tarafından sırasıyla ‘Yılın En İyi Albümü’ ve ‘Yılın En İyi Rock Albümü’ seçildi.

2007’nin ağustos ayını altı ayaklı bir Ege Bölgesi, kasım ayını da dokuz ayaklı, yüksek katılımlı bir Almanya turnesi ile geçiren grup seneyi TRT tarafından önerilen Eurovision 2008 temsilciliğini kabul ederek noktaladı. Powertürk televizyonu tarafından düzenlenen Müzik Ödülleri 2008’de ‘Yılın En İyi Grubu’ seçilen mor ve ötesi, yaz aylarını yoğun bir konser programıyla geçirdikten sonra aralık ayında içinde “Deli” ile birlikte “İddia” ve “Sonbahar” isimli iki yeni stüdyo şarkısı, sene başında TRT Tepebaşı stüdyolarında canlı olarak kaydedilmiş olan, aralarında “Bir Derdim Var”ın da bulunduğu üç şarkı ile sekiz adet remixin yer aldığı başıbozuk isimli albümü çıkardı. İlk single ve video ise, yüksek tempolu, melodik “İddia” oldu.

2009 yılının ilk yarısında bugüne kadarki en geniş kapsamlı Avrupa turnesini gerçekleştiren grup, ardından yedi ayaklı bir Türkiye turnesine çıktı. Bu arada 2008 yılındaki performansı Kral Tv ve MÜ-YAP tarafından ortaklaşa düzenlenen 15. Kral Müzik Ödülleri’nde mor ve ötesi’ne ‘Yılın Grubu’ ödülü getirdi. Yılın ikinci yarısında stüdyoya kapanan mor ve ötesi, yedi aylık hummalı bir çalışma sonucu 2010 mayısında 11 şarkıdan oluşan 6. stüdyo albümü olan Masumiyetin Ziyan Olmaz’ı çıkardı. Albümden ilk single enerjik yapısı ve klibiyle “Yorma Kendini”, ikinci single ise daha içe dönük, duygusal “Araf” oldu ve bu şarkı için çekilen sıradışı video, gruba 17. Kral Müzik Ödülleri’nde En İyi Klip” ödülünü getirdi. Sonbahara uzun süre sonra İngilizce iki şarkı (“Loveliest Mistake” ve “Dependence Day”) ile hızlı giren mor ve ötesi, önce albümün üçüncü single ve klibi “Sor”u, ardından sakin ve içe dönük klibiyle “Bisiklet”i ve ismiyle özdeşleşen “Kara Kutu”yu yayımlayarak albümle birikte 2011 senesini de kapattı.

2012 yılının neredeyse tamamını yeni materyal üzerinde çalışarak geçiren mor ve ötesi, Güneşi Beklerken adını verdiği yedinci albümünü Rakun / Dmc ortak yapımcılığı altında, Serdar Ateşer prodüktörlüğünde gerçekleştirerek 17 Aralık 2012 tarihinde yayımladı. Albümden ilk single, özgün yalnızlık anlatımıyla “Oyunbozan” oldu.

Yer: Bursa Nilüfer Fsm Bulvarı (Çevre İl Müdürlüğü Yanı – Hastane Alanı)
Tarih: 11 Haziran 2013, Salı
Saat: 21:00
Ücretsiz Halk Konseri – Tüm Bursalılar Davetlidir… 


Bu yazı 1215 kez okundu
5 Haziran 2013 Çar 06:45 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık