Nilüfer’in Özgür Sokaklarına Özgürlük Heykelleri
Nilüfer’in Özgür Sokaklarına Özgürlük Heykelleri

Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu 5 Eylül’de başlıyor. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Hastane Alanı’nda 27 Eylül’e kadar devam edecek sempozyumun ana teması “Özgürlük” olarak belirlendi. Sempozyum çerçevesinde yapılacak açık hava atölyesine yurttaşlar da katılarak eserlerin oluşumunu izleyebilecek ve sanatçılarla sohbet edebilecek.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey düzenlediği basın toplantısıyla, bu yıl dördüncüsü düzenlenecek “Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu” nu kamuoyuna tanıttı. Yağış nedeniyle Nilüfer Belediyesi Hizmet Binası’nda yapılan toplantıya Çin, Güney Kore ve Ukrayna’dan gelen heykel sanatçıları Gao Meng, Wu Fu Zhen, Weongeun Kim ile Sergey Sbitnev de katıldı.

Mustafa Bozbey, çağdaş kentlerin en önemli simgelerinden biri olan heykellerin, Nilüfer’in dört bir yanında özgürlüğü temsil etmesini amaçladıklarını söyledi. Bozbey şöyle konuştu:
“İstiyoruz ki, insanı eve kapatan, boğucu, baskıcı bir ortam değil, özgürlük bu kentte hakim olsun. Parklarda, alanlarda, meydanlarımızda Nilüferliler özgürlüğün tadını çıkarsın. Bunu büyük ölçüde başardığımızı görmek de beni memnun ediyor.Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz “Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu”nun teması da ‘Özgürlük’ Bu sempozyumla sanatın her alana yayılması sürecine katkıda bulunmak gurur verici.Kültürün, sanatın, bilimin ve dayanışmanın örnek kenti Nilüfer, “Kentine güvenen” bir mimari ile geleceğe taşınıyor.Sempozyumda heykellerin yaratılış sürecine yine her zamanki gibi tüm kent halkı tanıklık edebilecek. Fatih Sultan Mehmet Hastane Alanı’ndaki açık hava atölyesinde bu yıl da maddenin sanata dönüşümü herkesi büyüleyecek.”

Dördüncü Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu’na şu sanatçılar katılıyor: “Esfandyar Moradpour (İran), Gao Meng (Çin), Weongeun Kim (Güney Kore), Sergey Sbitnev (Ukrayna), Wu Fu Zhen (Çin), Viktar Kopach (Belarus), Meysem Samsun (Türkiye), Kezban Karahan (Türkiye), Ayhan Yılmaz (Türkiye)

5 Eylül’de başlayacak sempozyum 27 Eylül’e kadar devam edecek. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı Hastane Alanı’nda düzenlenecek açık hava atölyesine yurttaşlar da katılarak maddenin sanata dönüşümünü izleyebilecek

Sempozyum kapsamında Türkiye’nin önemli heykel sanatçısı Mehmet Aksoy da 12 Eylül’de “Sanat ve Özgürlük” başlıklı söyleşisiyle sanatseverlerle buluşacak.

 


Bu yazı 1295 kez okundu
5 Eylül 2013 Per 02:07 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık