Şairin Şiir Evreni: Cevat Çapan Söyleşi ve Dinletisi 15 Aralık’ta Bursa Nilüfer Şiir Kütüphanesi’nde
Şairin Şiir Evreni: Cevat Çapan Söyleşi ve Dinletisi 15 Aralık’ta Bursa Nilüfer Şiir Kütüphanesi’nde

18 Ocak 1933’te İstanbul Darıca’da doğdu. Robert Koleji ve Cambridge Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesinde kurucu dekanlık yaptı, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kurdu. Burada 16 yıl boyunca İngiliz Edebiyatı, dünya tiyatrosu ve Shakespeare dersleri verdi. Bu bölümden emekli oldu.

Şiirleri Adam Sanat, seçilmiş hikâyeler, Varlık, Yeditepe gibi dergilerde yayımlandı. İngiliz ve Amerikan edebiyatından yaptığı çevirilerin yanı sıra İtalyanca ve Yunancadan da Türkçeye çeviriler yaptı. Çağdaş Yunan şiiri, İngiliz şiiri ve Amerikan şiiri antolojilerinin de aralarında olduğu birçok kitap yazdı, çevirdi. Ayrıca halen Cumhuriyet gazetesinin kitap ekinde Şiir Atlası köşesinde şiir çevirileri yayınlamaktadır.

Nilüfer Şiir Kütüphanesi, şiirini incelikle kuran ve ustalıkla işleyen Cevat Çapan’ın şiir evreninde gezinecek. Çapan’ın 80. yıla yaklaşan yaşamında şiirle ördüğü her şey etkinliğin konusu olacak. Şairle yapılacak söyleşi ekseninde gerçekleşecek etkinliğe, kitapları ve fotoğraflarından oluşacak sergi eşlik edecek.

Yer: Bursa Nilüfer  Şiir Kütüphanesi (Nazım Hikmet Kültürevi Giriş Katı /100.yıl Mah.)
Tarih: 15 Aralık 2012, Cumartesi
Saat: 19:00


Bu yazı 975 kez okundu
30 Kasım 2012 Cum 17:41 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık