Türkiye’nin Çarşıları Fotoğraf Yarışması
Türkiye’nin Çarşıları Fotoğraf Yarışması

Yarışmanın Konusu ve Amacı
2011’den bu yana e-ticaret sitesi olarak hizmet veren ve bir Gold kuruluşu olan Sanalpazar.com ile İFSAK iş birliğinde gerçekleşecek yarışmanın konusu ‘Türkiye’nin Çarşıları’ olacaktır.

Sanalpazar.com, ülkemiz insanının ticarete olan geleneksel yatkınlığını ve becerisini 21. yüzyılın ‘internet’ dünyasına taşıyabilecekleri, alıcı ile satıcıyı buluşturan bir ‘pazar yeri’dir. Sanalpazar.com‘un ticaretin en geleneksel halinin bin yıllardır sürüp gittiği ‘çarşı’ları, ticaretin en modern hali ile tanıştırmayı amaçlayan ‘Çarşı’lar projesi, bu yarışmaya esin kaynağı oldu.

Sanalpazar.com’un ‘Çarşılar’ bölümünde yer alan Adana’nın, Urfa’nın, İzmir’in, Bursa’nın, Antep’in çarşılarından; örneğin Kütahya’ya el işi bir çeyiz sandığı, Bartın’a bir yemeni internet aracılığı ile satılıyor, gelenek gelecek ile buluşuyor.

Hemen hemen her şehrimizde, hatta ilçelerimizde bir ya da birden fazla sayıda çarşı var. ‘Türkiye’nin Çarşıları Fotoğraf Yarışması’ çarşılarımızdaki canlı ticaret yaşamının görsel bir seçkisini oluştururken bir yandan da geleneksel ticaretin geleneklerinden kopmadan e-ticarete evrilebileceğini, bu iki dünyanın birlikte var olabileceğini vurgulamak istiyor.

Bu açıklamalar ışığında seçici kurul, Türkiye’nin herhangi bir ilinin herhangi bir çarşısında çekilmiş fotoğraf kadrajlarını değerlendiriyor olacak. Önemli bir hatırlatma ise “Pazar Yerleri’nin yarışma kapsamı dışında kalacak olması”dır.

Ödüller
1.’lik ödülü: 5.000 TL
2.’lik ödülü: 4.000 TL
3.’lük ödülü: 3.000 TL
Mansiyonlar (3 adet): 1.000 TL
Sergilemeler (30 adet): 200 TL

Takvim
Son Başvuru Tarihi: 04.10.2013
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 12.10.2013
Sonuçların Açıklanması:
21.10.2013 (Sonuçların açıklanması, Kurban Bayramı’na denk gelmesi nedeni ile
15’inden 21’ine ertelenmiştir.)
Ödül Töreni, Sergi ve Kokteyl: Ekim 2013 (kesin tarih, bilahare bildirilecektir)

Yarışmaya Kimler Katılabilir?
Sanalpazar.com yöneticileri ve çalışanları, diğer Gold Grup şirketleri çalışanları, İFSAK Yönetim Kurulu Üyeleri, Düzenleme Kurulu Üyeleri, Seçici Kurul Üyeleri ve TFSF Temsilcisi ile tüm bu kişilerin brinci dereceden yakınları dışında tüm fotoğrafçıların katılımına açıktır.

Yarışmaya Katılım Şartları
• Yarışmaya baskı kabul edilmeyecektir. Fotoğraflar, aşağıda belirtilen detaylara istinaden CD/DVD’ye kaydedilerek gönderilecektir.
• Her fotoğrafçı en fazla dört (4) eser ile yarışmaya katılabilecektir.
• Fotoğraflar renkli olarak, kenarlarında boşluk veya paspartu kullanılmadan sunulabilecektir.
• Fotoğraf boyutları, kısa kenar minimum 2000 pixel, jpg formatında, 300 dpi çözünürlükte ve 12 sıkıştırma kalitesinde olmalıdır.
• Fotoğraflara verilecek isim, 6 rakamdan oluşacak katılımcının rumuzu (Örneğin; 012345 – bkz. katılım formu), “büyük harf” ile birleşik olarak yazılmış fotoğrafın çekildiği il ve çarşının ismi ve fotoğrafın çekildiği sıra numarası (örneğin 1, 2, 3 veya 4) olarak hazırlanmalıdır.
Örneğin,
012345-İSTANBUL-MISIRÇARŞISI-1.jpg,
012345-İSTANBUL-MISIRÇARŞISI-2.jpg,
012345-GAZİANTEP-BAKIRCILARÇARŞISI-3.jpg
012345-BURSA-UZUNÇARŞI-4.jpg.
• Keskinlik, kontrast, saturasyon gibi basit müdahelelerin dışında tamamen bilgisayar yazılımları ile oluşturulmuş veya olmayan bir nesne/objenin eklendiği/çıkartıldığı fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
Önceki yıllarda derece almış fotoğrafların katılımı kesinlikle kural ihlali olarak sayılacaktır. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıtın tümüyle kendisine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını diğer hususlarla birlikte kabul, beyan ve taahhüt eder.
Ödül kazanan katılımcılardan bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanların elde ettikleri ödül, ünvan ve her türlü kazanımları geri alınır.
• Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan,
• Ödül almış fotoğrafların katılımının kısıtlandığı bu yarışmada böyle bir fotoğraf ile ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişilerin yarışmalara katılımı TFSF Yarışma İlkeleri gereğince bir (1) yıl kısıtlanır.
• Haklarında (1) yıl kısıtlama kararı verilmiş kişiler ikinci defa kural ihlali suçu işledikleri takdirde TFSF onaylı yarışmalardan süresiz olarak men edilirler.
Haklarında yukarıda açıklanan gerekçelerle verilmiş kısıtlılık kararı devam eden katılımcılar bu yarışmaya katılamazlar.

Eserlerin Gönderilmesi
Fotoğraflar bir CD/DVD’ye kaydedilecektir.
CD/DVD’nin üzerinde sadece katılımcının 6 rakamlı rumuzu yazılı olacaktır.
Katılımcı ismi yazılan CD/DVD’ler yarışma dışı bırakılacaktır.

Şartnamenin son sayfasında bulunan katılım formu eksiksiz olarak doldurularak CD/DVD ile birlikte kapalı bir zarfa konulacak, zarfın üzerine; “Sanalpazar.com-İFSAK ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI KATILIMI İÇİNDİR” ibaresi ile katılımcının 6 rakamlı rumuzu yazılacaktır.
Bu zarf, başka bir kapalı zarfa konularak aşağıdaki adrese gönderilecektir:
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK)
Sayın Zeynep Günay, İstiklal Caddesi, Ayhan Işık Sokak, No: 32/2 Beyoğlu/İstanbul
Tel: 0212-292 42 01

Katılım Formu
Hazır katılım formu için buraya tıklayın.

Diğer Hususlar

  • Gönderilen CD/DVD’ler katılımcılara geri gönderilmeyecektir. Elenen CD/DVD’ler TFSF temsilcisi gözetiminde imha edilecektir.
  • Yarışmaya katılım ücretsizdir.
  • Yarışmada ödül ve mansiyon alan fotoğrafların yayın, telif, kullanım ve sergileme hakkı eser sahipleriyle birlikte Sanalpazar.com’a ait olacaktır. Bu eserler Sanalpazar.com’un arşivinde saklanacaktır. Ödül ve mansiyon alan eserler ile satın alınan eserler Sanalpazar.com tarafından kitap, reklam, broşür, web sayfası ve benzeri basılı yayınlarda fotoğrafçı adı belirtilmek koşuluyla kullanılabilinir. Ayrıca yarışmada başarılı olan eserler TFSF yayını olan Almanak 2013 kitabında da yer alacaktır. Katılımcılar bu şekilde kullanılan fotoğrafları için verilen ödülden başka herhangi bir telif hakkı ya da maddi manevi talep ileri sürmeyeceklerini gayrikabili rücu kabul, beyan ve taahhüt ederler.
  • Planlanan sergi için derece alan fotoğraflar Sanalpazar.com tarafından bastırılacak olup katılımcılardan herhangi bir bedel tahsil edilmeyecektir.
  • Fotoğraflar bastırıldıktan sonra Sanalpazar.com arşivine kaldırılacak ve serginin dolaşımı söz konusu olduğunda bu dolaşımda yer alabilecektir.
  • Yarışma sırasında TFSF Temsilcisi hazır bulunacaktır.
  • Yarışmaya katılan yarışmacılar, belirtilen tüm hususları kabul etmiş sayılacaklardır.

Seçici Kurul

Alfabetik sıra ile,

Burak Şenbak (EFIAP) İFSAK Yönetim Kurulu Bşk. Yrd.
Cem Kesici Sanalpazar.com, Genel Müdür
Gültekin Çizgen (AFIAP) Fotoğraf Sanatçısı
İbrahim Zaman Fotoğraf Sanatçısı
İzzet Keribar (EFIAP) Fotoğraf Sanatçısı

Seçici Kurul en az üç (3) üyesinin bir araya gelmesi ile toplanır ve yarışma sonrasında değerlendirme tutanağı hazırlanır. Toplantı tarihinde üç seçici kurul üyesinin bir araya gelememesi durumunda toplantı bir hafta ertelenir.

Yarışma Sonuçlarının Duyurulması ve Değerlendirilmesi
Yarışma sonuçları basın yoluyla ve www.tfsf.org.tr, www.ifsak.org.tr ve www.sanalpazar.com adreslerinden duyurulacaktır. Dereceye giren katılımcılara ödülleri, düzenlenecek tören ve sergide takdim edilecektir. Katılımcıların sunduğu eserlere layık görülen sıra, Seçici Kurulun takdiri ile belirlenecektir. Seçici kurul tarafından dereceye layık bir eser bulunmadığı takdirde bu sıra boş bırakılacaktır.

Düzenleme Kurulu
İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği Organizatör Kurum
Duygu Kuzukıran Sanalpazar.com, Dijital Pazarlama
Serkan Turaç (EFIAP) İFSAK Yönetim Kurulu Başkanı


Bu yazı 1036 kez okundu
19 Eylül 2013 Per 10:30 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık