Uluslararası Caz Günü konseri 30 Nisan’da Bursa Merinos AKKM’nde
Uluslararası Caz Günü konseri 30 Nisan’da Bursa Merinos AKKM’nde

Bursa, 30 Nisan Unesco Uluslararası Caz Günü’nde kadın caz sanatçılarını Bursalı sanatseverlerle buluşturacak.
 
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu tarafından bu yıl gerçekleştirilecek olan Uluslararası Caz Günü programının temel vurgusu ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ ve ‘kültürel çeşitlilik’ temaları olacak ve etkinliğe Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Bursa ev sahipliği yapacak.
 
Bu kapsamda “Türkiye’den Kadın Sesi” başlığıyla konseptini besteci, piyanist ve şarkıcı Selen Gülün’ün hazırladığı program; Ceyda Köybaşıoğlu, Monika Bulanda, Ece Göksu ve Elif Çağlar Muslu gibi çok değerli kadın caz sanatçılarının katılımları ile gerçekleşecek. ‘Uluslararası Caz Günü’ konseri, 30 Nisan Perşembe günü saat 20.00’da, ücretsiz olarak Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi – Orhan Gazi Salonu’nda düzenlenecek.
 
Caz günü
UNESCO, 2011 yılında gerçekleştirdiği 36. genel konferansında 30 Nisan tarihini ‘Uluslararası Caz Günü’ olarak ilan etmişti. UNESCO ve Birleşmiş Milletler’in resmî takvimlerinde yer alan Uluslararası Caz Günü’nün program ve etkinlikleri her yıl UNESCO’ya üye 195 ülke tarafından düzenleniyor. İlan edildiği yıldan itibaren Türkiye’de de çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Uluslararası Caz Günü’ne 2013 yılında da Türkiye, dünya çapında ev sahipliği yapmıştı. ‘Uluslararası Caz Günü’ vesilesiyle dünyanın tüm ülkerinden sanatçılar, akademisyenler ve caz tutkunları caz gününü kutlamak için bir araya geliyorlar. Bu önemli uluslararası sanat formu; barışı, insan haklarını, düşünce özgürlüğünü ve kültürlerarası diyaloğu sağlamak; ayrımcılığı ortadan kaldırmak, cinsiyet eşitliğini gerçekleştirmek ve gençlerin sosyal değişimdeki rolünü teşvik etmek için de bir platform olarak kullanılageliyor.


Bu yazı 769 kez okundu
29 Nisan 2015 Çar 07:18 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık