Yasmin Levy 20 Haziran’da Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda
Yasmin Levy 20 Haziran’da Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda

 

Yasmin Levy, Eylül ayının sonunda yayınlanacak yeni albümünün ardından Kasım ayında turneye çıkacak. Avrupa, Ortadoğu, Avustralya ve Asya’yı kapsayacak turne, 2013 yılında da sürecek. “Adama Music” adına Ben Mandelson’un yapımcılığını üstlendiği ‘Libertad’ (‘Freedom’) adlı albüm, Avrupa’da Harmonia Mundi etiketiyle raflardaki yerini alacak.

Yasmin için yeni bir müzikal yolculuk olan albüm, sanatçının Ladino dilinde okuduğu parçalar üzerinde büyük etkisi olan İspanyolca ve Türkçe şarkılara yoğunlaşması ile, kendine has bir duruş ortaya koyuyor. Yeni albüm, Yasmin’in müziğe bakış açısını ve coşkusunu daha önce hiç olmadığı kadar açık bir şekilde ifade ediyor.

Sanatçı, “Bu proje, şu an hayatımda kim ya da ne olduğumu, nerede olduğumu ortaya koyuyor. Kendimi her açıdan özgür hissediyorum” diyor. Bu yeni özgürlük hissinde ilk çocuğunu doğurmuş olması da çok büyük bir etken. Yasmin özgür duruşunun yanına olgunluk ve güven duygusunu da ekleyince, dinleyicileri ile daha önce hiç olmadığı kadar açık ve rahat bir ilişki kurmayı başarıyor. Bu yeni özgürlük, albümdeki parça seçiminde de hissediliyor. Toplam 12 şarkının 7’si Yasmin’e ait. ‘Libertad’ ayrıca, Türk müziğinin incilerinden biri olan ve Sezen Aksu’nun yorumuyla akıllara kazınan “Firuze”, en iddialı Farsça parçalardan biri olan “Recuerdo” (“Soghati”) ve bir Enrico Macias klasiği olarak “Adieu Mon Pays” gibi parçalrın yorumlarını da içeriyor.

Yasmin Levy albümlerinin vazgeçilmezleri olarak gösterilen birkaç Ladino da albümde yerini alıyor. Bu yeni albüm ve turne, birbirinden farklı iki dünyayı birleştiren, kendine has bir konsepte sahip. El üstünde tuttuğu flamenko dünyasının tutkusunu alan Yasmin, bu tutkuyu Türk müziğinin duygusal ve hisli tınısıyla tamamlıyor. Flamenko gitara Türk yaylılarının zengin sesleri ve piyanonun da eklenmesi ise bu turneye farklı bir hava katıyor. Her şeyin ötesinde, Yasmin’in büyüleyici sesi ve şarkı sözü yazarlığı, müzikal kültürlerin birbiriyle bütünleşmesini ortaya koyarak bambaşka bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Kimbilir, belki de konserlerde Yasmin piyanonun başına oturup bir iki şarkısını çalarak bizlere bir sürpriz bile yapabilir.

Yer: Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu
Tarih: 20 Haziran 2012, Çarşamba
Saat: 21:15
Bilet Fiyatı: 35,00 – 25,00 TL


Bu yazı 889 kez okundu
9 Haziran 2012 Cts 01:19 tarihinde eklendi
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yoruma Kapalı.

Anket

Nilüfer Müzik Festivali 2017 etkinliğine gitmeyi düşünüyor musunuz?

View Results

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Kullanıcı Paneli
Bursada Sanat | Copyright © 2012 - Tüm Hakları saklıdır. Bursa'da Sanat

yukarıya Çık